«Фінансовий прайм» на «Європі Плюс»: 10 пріоритетних напрямів діяльності ДФС України у 2016 році

В ефірі радіостанції «Європа Плюс» відбувся черговий випуск програми «Фінансовий прайм», започаткованої під патронатом Президента ВГО «Асоціація платників податків України» Грігола Катамадзе. Під час програми обговорювали діяльність Державної фіскальної служби України, а тема звучала як «10 пріоритетних напрямів діяльності ДФС України у 2016 році».

 

У круглому столі приймали участь:

Грігол Катамадзе – Президент ВГО «Асоціація платників податків України»;

Роман Насіров – Голова ДФС України;

Євген Бамбізов – начальник Міжрегіонального ГУ ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників податків;

Володимир Котенко – партнер, керівник податково-юридичної практики в Україні компанії Ernst&Young;

Лілія Долінська – Голова Ради ТВ АППУ у Львівській області;

Тетяна Кравцова – головний консультант сектору економічних проблем законотворення відділу комплексних проблем державотворення Інституту законодавства Верховної Ради України.

Незмінна ведуча «Фінансового прайму» - Юлія Бурковська.

До обговорення у програмі було заплановано широкий спектр тем стосовно діяльності ДФС України: адміністрування податків та зборів, інституціональна реформа ДФС, реформа Офісу великих платників, ДФС як сервісна служба, реформування митниці, боротьба з тіньовою економікою, з корупцією та власне прозорість роботи самої Державної фіскальної служби України.

Президент ВГО АППУ Грігол Катамадзе перш за все подякував Роману Насірову за відкритість та задав позитивний настрій на програму: «19 листопада на нашому з’їзді Роман Михайлович виступив перед великою аудиторією. Тоді була розмова про те, що ДФС робить кроки на зміни і було сказано, що буквально за декілька місяців буде презентована нова програма. Через два місяці Ви анонсували ці 10 кроків, які будете робити найближчі півроку. Ми багато чули критики на адресу ДФС, але я вважаю, що треба говорити й про позитив також, і я сподіваюся, що сьогодні буде лунати не тільки критика, а й позитив.

               «Наші ефіри по четвергах мають на меті пошук виходів з кризи», - нагадала Юлія Бурковська, надаючи слово Роману Насірову.

Голова ДФС розповів, що антикризовий план дій у ДФС з’явився ще влітку минулого року, і в ньому суттєво розписано крок за кроком, що треба зробити і які законодавчі зміни запровадити. «Він розрахований на 2 роки. Першим пріоритетом згідно плану було покращити адміністрування податку на додану вартість і вирішити багаторічну проблему по його відшкодуванню. Наразі це вже вирішено: ми ввели систему електронного адміністрування ПДВ, посилили всі заходи, щоб не було фіктивного ПДВ, і якщо в першому півріччі минулого року в нас щомісячні збори ПДВ були на рівні приблизно 8 млрд грн., то зараз щомісяця ми збираємо 12 млрд грн. Це кошти, які раніше були в тіньовій економіці, а зараз вони йдуть на відшкодування ПДВ. До кінця минулого року ми відшкодували всю відтерміновану заборгованість по податку на додану вартість, і зараз є лише невелика черга у 5 тижнів.

Крім того, багато змін вже відбулося з точки зору адміністрування, аудиту та кадрового складу. Я хочу подякувати сумлінним платникам податків за те, що вони розуміють: щоб жити в гарній країні, треба платити податки. Завдяки таким платникам ми в минулому році зібрали більш ніж на 50 млрд грн. понад тих планів, які були поставлені Міністерством фінансів України. Це дозволило проіндексувати й підвищити зарплати, пенсії, вирішити проблеми з тим же ПДВ і ще залишилися кошти на єдиному казначейському рахунку. За перші місяці поточного року ми також вже зібрали на 8 млрд грн. більше плану, а березень буде взагалі найбільший місяць по зборам за всю історію.

В листопаді минулого року ми почали суттєве реформування Служби з точки зору кадрового складу, оптимізувавши її на 30%. Ми змінили підхід до аудиту, не робимо більше позапланові перевірки».

Грігол Катамадзе задав Роману Насірову два питання: «В Естонії, наприклад, є норма, що підприємство звільняється від податку на прибуток, якщо воно реінвестує прибуток у виробництво. Наскільки найближчим часом це можливо в Україні?

І друге питання. Практично у всьому світі фіскальна служба – це сервісна служба, її міліатрна частина відокремлена. Коли нам чекати, що наша фіскальна служба стане стовідсотково сервісною?».

«Міністерство економіки має думати над тим, яким галузям надати перевагу, що треба зробити, щоб пішли інвестиції, яка буде дивідендна політика, - відповів Голова ДФС. – Ми будемо повністю підтримувати те, щоб податок на прибуток фактично зараховувався, якщо ці гроші йдуть в інвестицію. І це дуже важливе питання, і одна з найкращих ініціатив, яку має рухати Мінекономіки.

Стосовно другого питання, то на сьогоднішній день ми, на жаль, продовжуємо зупиняти діяльність конвертаційних центрів. Сподіваємося, що через два місяці ми закінчимо електронну систему співставлення, що компанія купила, і що вона продає.

Ми зробили Уряду пропозицію, щоб змінити Податкову міліцію на Службу фінансових розслідувань, яка буде підпорядкована ДФС. Пропозиція Закону вже в Міністерстві фінансів, сподіваємося, що через 2-3 місяці він буде прийнятий Верховною Радою.

Лілія Долінська, Голова Ради ТВ АППУ у Львівській області, виступала від імені більше ніж 600 підприємств Львівщини. «Територіальне відділення Асоціації платників податків у Львівському регіоні захищає та відстоює законні права членів АППУ у всіх сферах. Та постійна та найплідніша співпраця в нас на сьогодні - з ДФС. З часу мого призначення керівником територіального відділення запроваджено ряд позитивних змін щодо комунікації платників податків з начальником ГУ ДФС у Львівській області. На даний час громадськість і керівництво  ГУ ДФС  мають  плідну співпрацю як у вирішенні спірних питань з бізнес-структурами так і громадський контроль у кадрових призначеннях. Це означає що усі кандидати на керівні посади в ДФС області проходять обговорення на Кадровій комісії Громадської ради при ДФС у Львівській області. Особливо плідно вона працює з серпня 2015 року, коли обласну ДФС очолив Ігор Кондро, дуже демократичний та відкритий керівник, який дослуховується до думки громадськості.

Такі громадські слухання проходять у відкритому режимі зазвичай за участю великого кола представників бізнесу. Якщо громадське слухання кандидат не пройшов, керівник управління не призначає цю людину на посаду. Саме від таких прозорих  кадрових призначень залежить  ефективність реформ в країні».

 Лілія Долінська також повідомила, що між АППУ та ДФС у Львівській області підписано Меморандум про співпрацю та план спільних дій на 2016р., а також створена Узгоджувальна комісія по вирішенню спірних питань. «Крім того, з метою відкритості запроваджена «гаряча лінія АППУ» з начальником ГУ ДФС у Львівській області.

Грігол Катамадзе підтвердив, що справді на Західній Україні майже в кожній області є Узгоджувальні ради, та крім того, майже скрізь керівник місцевої фіскальної службі входить до складу Ради Асоціації і навпаки. Президент АППУ звернувся до Романа Насірова з тим, щоб поновити роботу Узгоджувальної комісії між ДФС України та ВГО АППУ в рамках підписаного в грудні 2015 року Меморандуму про співпрацю. 

Євген Бамбізов, начальник Міжрегіонального ГУ ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, нагадав, що коло ВПП обмежене, усього 2000 платників податків, які при цьому сплачують 60% усіх надходжень до держбюджету. «У березні це, наприклад, більше 20 млрд грн., - зазначив Є.Бамбізов. - Це транснаціональні компанії, найбільші компанії в Україні, тому ми створюємо для них максимально комфортні умови для ведення бізнесу. Ми відкрили 5 додаткових сервісних центрів для ВПП по всій країні. Також, як розповідав Роман Михайлович, вже вирішена проблема повернення ПДВ, що для великих платників також мала велике значення. Крім того, зараз ми спільно з Казначейством США розробляємо принципово інший підхід до проведення аудиту ВПП. Він буде здійснюватися виключно на основі встановлених ризиків.

Наступним кроком буде створення електронної перевірки. Це амбітний проект, який ми хочемо втілити до кінця 2016 року. Згідно нього, великий платник податків буде проходити аудит в електронній формі. Ще один проект – це закріплення за кожним великим платником персонального податкового консультанта. І, нарешті, на сьогодні ми намагаємося повністю відійти від паперового документообігу», - коротко доповів начальник Міжрегіонального ГУ ДФС Центрального офісу з обслуговування ВПП Євген Бамбізов.

Володимир Котенко, партнер, керівник податково-юридичної практики в Україні компанії Ernst&Young висловив думку, що покращення формату спілкування між ДФС та платниками податків – це частина справи. Інша половина – це наповнення цього спілкування.

«У нас завжди буде на першому плані сприйняття платниками усіх речей – і хороших, і нехороших, - які кояться в податковій системі. Навіть якщо винуватцем буде будь-який орган державної влади, в першу чергу тінь падатиме на податкову.  Остання збирає зауваження від платників, і необхідно, щоб був цивілізований процес донесення цих скарг та проблемних питань до тих відомств, які швидко прийматимуть рішення. Узгоджувальна рада, про яку говорив Грігол Катамадзе, могла б бути одним із тих інститутів, які могли б оформити процес підняття проблем та доведення їх до стадії вирішення і зробити це регулярним. Якщо це вдасться зробити, поліпшення буде очевидним».

  Роман Насіров додав, що ДФС сьогодні також зосередилась на реформуванні митниці: «Ми залучили багато фахових іноземців з Німеччини, Литви, Польщі, і ми вже бачимо певні результати. Пріоритетними є нова організація та нові підходи до митної безпеки, податковий та митний аудит, особливо митний пост-аудит. Крім того, ми дуже багато робимо у сфері  електронізації всіх процесів та впроваджуємо нові підходи до оподаткування юридичних осіб».

Ведуча Юлія Бурковська звернулася до Тетяни Кравцової, головного консультанта сектору економічних проблем законотворення відділу комплексних проблем державотворення Інституту законодавства Верховної Ради України із запитанням: «Пані Тетяно, наскільки ми близькі до того, що будуть прийняті нові хороші закони для платників податків?»

«Верховна Рада XIII скликання налаштована так, щоб завершити податкову реформу до кінця свого скликання. Постановою Верховної Ради було затверджено план законодавчого забезпечення реформ в Україні. Там передбачено в тому числі створення до кінця 2016 року Державного бюро фінансових розслідувань, а також розділення функцій мілітаристської та сервісної. Сподіваюся, там також будуть норми щодо податкового моніторингу. У 2017 році планується податкова амністія капіталів», - запевнила Тетяна Кравцова.

На завершення Грігол Катамадзе висловив упевненість, що слухачі «Європи Плюс» сьогодні почули те, чого не чули до сьогоднішнього дня. «Я вірю що те, що було сьогодні анонсовано, буде втілено в життя: до кінця 2016 року фіскальна служба перетвориться на сервісну службу і з’явиться Бюро фінансових розслідувань».

Наступний випуск «Фінансового прайму» слухайте на частоті 107 ФМ, радіостанція «Європа Плюс», у четвер, 31 березня, о 19.00.